відеоархів

Останні відео

Видання ICO


Публікації Л.Д. Кучми

Версія для друку
29.05.2013

Вступне слово Л.Д.КУЧМИ

 на конференції з підведення підсумків конкурсу «Україна ХХІ століття: цивілізаційний вибір»

Шановне товариство!

Я радий вітати всіх присутніх у цьому прекрасному залі нашого провідного університету.

Чотири роки тому ми започаткували в нашому Фонді «Україна» новий напрям роботи – залучення студентства через конкурси до розв’язання гострих проблем нашого суспільства.

І сьогодні підводимо підсумки чергового конкурсу на дуже злободенну тему – цивілізаційного вибору України.

Тема якраз на часі. Адже Україна по суті опинилась перед жорстким вибором: інтегруватись до Європейського Союзу чи до Митного, а згодом і Євразійського союзу.

Ми дійсно стоїмо перед цивілізаційним вибором: хто ми і куди йдемо? Чи йдемо у Митний, євразійський союз, чи до Європейського союзу?

Але є ще й третій напрям – збереження позаблоковості України, та невходження до жодного інтеграційного об’єднання. 

Усі три напрями доленосні для українського народу.

Тому дуже важливо з’ясувати позицію з цих питань найбільш активної частини суспільства – студентської молоді. Надіюсь, сьогодні ми це почуємо.

Я ж хотів би торкнутись лише окремих проблем цивілізаційного вибору України виходячи з політичних та економічних реалій. Ці реалії на сьогодні такі.

З одного боку, Україна відчуває сильний тиск щодо вступу до Митного союзу без будь-яких умов. З іншого боку, у Євросоюзі заявили про готовність підписати Угоду про асоціацію з Україною, але при виконанні певних умов.

Для керівництва держави, погодьтесь, це головоломка.

Митний союз, зокрема Росія, формально не ставить перед нами якихось умов, але тисне з політичної і економічної точки зору. Адже газова проблема не економічна, а суто політична. Але через економіку тиснути набагато легше, ніж сідати за стіл переговорів і домовлятись.

Сьогодні багато говорять про великі можливості співпраці з Росією. У нас дійсно було чимало домовленостей і проектів з Росією. Але де їх реалізація, де виробнича кооперація, науково-технічна співпраця? Відповідь коротка: практично по всіх проектах співробітництво зупинено, у т.ч. в авіабудуванні. Хоча наші літаки такі як Ан-70, Ан-148, Ан-158 потрібні Росії і вони самі це визнають.

Сьогодні багато говорять про проблеми Євросоюзу, особливо про боргову кризу та безробіття. Але незаперечним фактом є те, що за умовами ведення бізнесу, впровадженням інновацій, високими соціальними стандартами, демократичними цінностями Європейський Союз залишається ефективним інтеграційним проектом.

Я цілком поділяю позицію, висловлену нещодавно Романо Проді, колишнім головою Єврокомісії, що «Україна важлива для Європи, як джерело економічного зростання та енергетичної безпеки».

Водночас ніхто не заперечить того, що наша економіка, інфраструктура і суспільство дуже прив’язані до країн СНД.

Я завжди з великою повагою ставлюсь до Росії. За будь-яких умов ми маємо дбати про добросусідські і дружні відносини з нею.

Однак, основний пріоритет інтеграції – це цивілізаційні цінності. Вибір таких цінностей необхідний для людей, для суспільства. Але це політичне рішення, і воно за владою, яке, очевидно, доведеться приймати вже восени.

При цьому реалізація євроінтеграційних планів України (якщо буде прийнято саме таке рішення) жодним чином не повинна протиставлятися відносинам з Росією та іншими країнами СНД.

Нам завжди треба буде знаходити компроміси між європейським та євразійським напрямами зовнішньої політики.

Але чи може бути ціною таких компромісів відмова України від європейського вибору? Питання риторичне.

Адже йдеться не просто про інтеграційний напрям, а про  цивілізаційний вибір, від якого залежить доля держави, перспективи суспільства, добробут народу.

Я не збираюся казати, яка моя думка. Відповідь на поставлені питання і вибір за вами. Для того, щоб політичне керівництво країни прийняло правильне рішення, ваша думка повинна бути відома в Україні.

Сподіваюсь, що сьогодні ми почуємо від майбутніх бізнесменів, політиків і державних чиновників їх бачення перспектив України.

Ну і як завжди критерій істини – практика, досвід, які ми теж, надіюсь, почуємо від присутніх тут політиків, експертів, політологів.

Я дуже радий, що в нашому залі присутні такі чудові експерти, які обов’язково свою думку сьогодні скажуть.

Так що давайте послухаємо де молодь бачить цивілізаційні цінності.

  29.05.2013   

Повернутися назад до розділу